вести | Коалиција МАРГИНИ - Part 2

вести

Промовирана Декларација за известување за ЛГБТИ во медиумите

promethazine price per ounce Денес, во Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиуми беше промовирана Декларација за етичко и професионално известување за теми поврзани со ЛГБТИ во медиумите. 20.03.2018 Декларацијата е иницијатива на Коалицијата Маргини заедно со Советот за етика во медиумите, Здружението на новинари на Македонија, и Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиуми. Со промоцијата на оваа Декларација иницијаторите ги …

Повеќе

Трансродов маж вклучен во кампања за менструација

diovan 8mg valium Трансродов маж е едно од лицата на нова кампања чија цел е да се адресира стигмата за менструација. Kenny Jones, 23, се појавува заедно со активистки, модни дизајнерки и писателки во кампањата ‘I’M ON’, лансирана од Pink Parcel. Jones, кој бил крстен Kelsey, зборува за неговите страдања со менструацијата кога започнал со транзиција на рана …

Повеќе

Советот за етика утврди говор на омраза и дискриминација кај медиумите

ashwagandha 3000 mg Дискриминацијата, говорот на омраза и едностраното информирање – ова се најчестите прекршување на правилата за професионално известување за кои граѓаните, здруженијата и институциите поднесуваат жалби до Советот за етика во Медиумите. Ова тело во Гостивар ги презентираше резултатите од нивните анализи за работењето на медиумите. Од Советот за етика во медиумите велат дека нивната цел …

Повеќе

Проглас за женски права и родова еднаквост

Помина точно една година од првиот марш за женските права. Оваа година беше ролекостер кога станува збор за глобалното и локалното феминистичко движење. Повторно стоиме заедно во нашиот „Жена Парк“ и прашуваме „Дали, навистина, е среќен 8ми март?“ Факт: При крај на 2017 година започна глобалното феминистичко движење #metoo со цел да го обелодени сексуалното насилство …

Повеќе

Друштвена игра FIERCE WOMEN

  Fierce Women е забавна, едукативна и динамична друштвена игра која ги запознава играчите со силни жени кои со своите достигнувања дале исклучителен придонес за општеството во областа на културата, политиката, науката, човековите права и уметноста. Едукативната друштвена игра Fierce Women на забавен начин го „спушта“ прашањето за родова рамноправност од ниво на политички излитени фрази во …

Повеќе

Квир еманципацијата на почетокот на Советскиот Сојуз

Од Ира Ролдугина Превод: Јулија Мицова Почетоците на периодот кој го бележи Советскиот Сојуз, покрај моќта на работниците и граѓанската војна е обележан и со целосна трансформација на општествениот живот. Голем дел од движењата против опресијата во 1960тите години ги имаат своите зачетоци во првите години од развојот на Советскиот Сојуз. Во текстов, Ира Ролдугина приложува …

Повеќе

Геј револуционерот

Во февруари 1987 година се појави сатиричниот напис на Michael Swift во њујоршкиот весник Gay Community News со наслов “Геј револуционерот” во кој се опишува сценарио во кое хомосексуалните мажи доминираат во американското општество и ги потиснуваат сите хетеросексуални нешта . Оттогаш, радикалната религиозна десница постојано ја спомнуваше статијата нарекувајќи ја “Геј манифест”, што всушност не …

Повеќе

Fatima Al Qadiri за ризикот од создавање на арапска квир денс музика

На половина од нашиот неодамнешен Skype разговор, Fatima Al Qadiri ми кажа дека не сака да навлегува предлабоко во темите кои стојат зад нејзиниот нов ЕП со пет песни, Shaneera. Со жешките арапски call-and-response рефрени, распослани на кривулести мелодии и пештерски тапани кои минуваат низ Блискиот Исток и Западот, изданието на Hyperdub е можеби најклубската …

Повеќе

Лице кое живее со ХИВ и има недетектабилно вирусно оптоварување не може да ја пренесе инфекцијата

  21.02.2018 Вториот обединет суд на Атина едногласно донесе историска одлука, со која за прв пат категорично се усвојува пораката на научната заедница дека лице кое живее со ХИВ и има недетектабилно вирусно оптоварување не може да ја пренесе инфекцијата. Поточно, откако на 10.11.2017 завршил процесот на сослушување, Судот го прогласи за невино лице обвинето …

Повеќе

Нееднаква битка: привилегија, гени, пол и моќ

Кога имав осум години, за прв пат ја посетив Јужна Африка, татковината на татко ми. Никогаш нема да го заборавам моментот кога слетував во Јоханесбург, гледајќи надолу кон куќите во градот, кон стотиците тиркизни кривулести линии и точки. “Леле”, реков, возбудено, “сите имаат базен овде!” Татко ми строго ме погледна. “Не сите”, рече тој. Беше …

Повеќе

Поддршка за 200-те работници/чки од текстилната фабрика Веибо Груп кои останаа на улица

Коалицијата Маргини ја изразува својата поддршка за 200-те работници/чки кои беа вработени во фабриката за текстил Веибо Груп. Во последните неколку дена, се одржуваат протести и блокади на патишта од страна на текстилните работници од фабриката Веибо Груп. Тие веќе две недели протестираат пред вратите на фабриката и блокираат патишта барајќи си ги своите три неисплатени …

Повеќе

Прославувајќи го ЛГБТ+ минатото, не можеме да ја игнорираме улогата на Велика Британија во извозот на хомофобија

Месецот на ЛГБТ+ историја е можност за прослава и размислување. Пред пет години, Вестминстер гласаше да дозволи истополови двојки да стапат во брак во Англија и Велс. И покрај тоа што сум 19-годишен студент кој живее во влажна соба без дечко, сè уште се сеќавам колку бев неочекувано емотивен кога ја слушнав веста. Но, како …

Повеќе

Три причини зошто се игнорираат научните совети за дроги

David Nutt, заедно со многу други водечки научници, пред неколку години објави студија, во која се покажа дека штетите поврзани со некои легални дроги, како што се алкохолот и тутунот, драматично ги надминуваат штетите од некои нелегални дроги, како што се канабисот, екстази и ЛСД – па дури и штетите од хероин и кокаин. Се …

Повеќе

Реакција по однос на манипулациите во дел од медиумите за наводна финансиска поддршка на геј парада од страна на Министерството за култура

Почитувани претставници на медиумите, Во текот на вчерашниот ден, 12.02.2018, во дел од медиумите беше објавена дезинформација со тенденциозен наслов, со која јавноста беше изманипулирана дека Министерството за култура во рамки на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2018, одобрило грант за Коалицијата Маргини наменет за одржување на геј парада. Коалицијата …

Повеќе

Реакција по повод донесувањето на Сеопфатната Стратегија за образование 2018 – 2025

  ДО: д-р Рената Дескоска, Министерска за образование и наука Реакција по повод донесувањето на Сеопфатната Стратегија за образование 2018 – 2025   Почитувани, Имајќи го предвид проблемот со сериозното отсуство на знаења и стратегии за справување со предизвиците на родово заснованото насилство и сексуалното вознемирување во нашиот образовен систем, како и недостатокот на инфорации …

Повеќе

Дебата: Маргините во центар – Маслото од коноп, лек или бизнис?

Учесници на дебатата: Вања Димитриевски – ХОПС Јанаки Митровски – Билка Мариглен Демири – активист   Ова видео е изготвено со помош на грант доделен преку проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Коалиција за медиумска писменост“, што го спроведува Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во соработка со Институтот …

Повеќе

Дебата: Маргините во центар – Кој ги брани правата на ЛГБТ заедницата?

Учесници во дебатата: Уранија Пировска – Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Наташа Бошкова – Коалиција Маргини Тони Ангеловски – Портпарол на Министерство за внатрешни работи на Република Македонија   Ова видео е изготвено со помош на грант доделен преку проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Коалиција за медиумска писменост“, …

Повеќе

Конференција | Промовирање на владеењето на правото

                  Коалицијата Маргини во партнерство со Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост ЕСЕ, ве поканува на национална конференција за Промовирање на владеењето на правото и обезбедување на еднаков пристап до правда за сите како една од Целите за одржлив развој на Обединетите нации. Оваа конференција е дел …

Повеќе

Дами и господа, и сите останати – Пол Пресиадо

Превод: Јулија Мицова Текстот на Пол Пресиадо, философ, првично беше издаден во францускиот весник Liberation на 15.01.2018 год, под наслов „Letter d’un homme trans à l’ancien régime sexuel”. На 16.01.2018 год., англиската и германската верзија на текстот беа издадени во уметничкото списание Texte Zur Kunste. Текстот е одговор на Пресиадо на жестоката реакција на движењето #metoo во Франција, …

Повеќе

Маслото од коноп – јавна тајна

Корисниците на конопово масло бараат полиберални прописи за употреба.   Ова видео е изготвено со помош на грант доделен преку проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Коалиција за медиумска писменост“, што го спроведува Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во соработка со Институтот за различности во медиумите од Лондон …

Повеќе

Основачи

  • http://www.hops.org.mk/
  • http://www.hera.org.mk/
  • http://www.egal.org.mk/
  • http://starsexwork.org/?lang=en
  • http://www.izborsr.com/

Донатори

  • Фондација отворено општество
  • Фондација отворено општество
  • Фондација отворено општество - Македонија
  • Sexual Health and Rights & Public Health Program

Тримесечник


Доколку сакате да го добивате нашиот тримесечник, внесете ја вашата адреса тука

Top