вести | Коалиција МАРГИНИ

вести

Режисерот Bruce LaBruce за женските брадавици во геј порно и важноста да се има филозофија на хомосексуалноста

buy clomid discount Геј порно студиото Cockyboys, познато по својата релативно исполирана продукција, го ангажираше канадскиот инди режисер да сними четири видеа за нив. Тие беа објавени минатиот месец и веќе секцијата за коментари е наголемо поделена. Некои коментираат дека ќе ја откажат својата претплата (“Не сум сигурен што изгледав, но тоа не е нешто што сакав да …

Повеќе

Нови протести во Полска заради обидот на фундаменталистите потполно да го забранат абортусот

lexapro 20 mg coupon Во понеделникот во десетина полски градови се одржаа протести против предлог законот кој би го забранил абортусот дури и во случаи на малформации на плодот. Полска веќе има еден од најрестриктивните закони во Европа, според кој абортусот е дозволен само ако животот на жената е загрозен, ако бременоста е последица на кривично дело и ако …

Повеќе

Болрум легендите кои му донесоа десетки на Рајан Марфи за серијата Pose

fucidin h cream 30g price Пред речиси 30 години, кога Paris is Burning се појави во кината, светот на болрум сцената за прв пат се прошири надвор од подземјето во првите редови на квир културата. Денес, модата, вогингот и енергијата на таа легендарна сцена од 80-тите се вратија во живот преку новата FX серија на Ryan Murphy, Pose. За да го одржи …

Повеќе

Поддршка на новиот закон за спречување и заштита од дискриминација

Гласај за еднаквост и недискриминација! Поддршка на новиот закон за спречување и заштита од дискриминација Во пресрет на донесувањето на новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација, како организации[1] коишто здружено работат на надминување на дискриминацијата кон ЛГБТИ-луѓето во нашето општество, би сакале да го изразиме нашето задоволство од новото законско решение. Конечно, текстот …

Повеќе

Шпекулации, сензационализам и фатализам во известувањето за ХИВ

28.06.2018 На 26, 27 и 28.06.2018г. во медиумите „Канал 5“, „Република“, „Курир“, „Сител“, „Точка“, „24 инфо“, „Пулс 24“, „MK News“ и „Плус инфо“, беа објавени информации за „мигрантка од Јордан“, која, според наведените медиуми, „шири зараза низ Србија“, „сее СИДА“ и поради која „во опасност се повеќе од 100 луѓе“. Начинот на којшто наведените медиуми …

Повеќе

Соопштение за медиуми: Во пресрет на новиот закон за спречување и заштита од дискриминација, Комисијата утврди дискриминација против Миленко Неделковски

Комисијата за заштита од дискриминација утврди вознемирување и поттикнување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација сторена од страна на телевизијата Канал 5 со снимање и емитување на серија епизоди од ТВ-емисијата „Миленко Неделковски Шоу“ во јануари и февруари 2016 година. Мислењето на Комисијата доаѓа по две години и пет месеци од емитувањето на емисиите. …

Повеќе

Сексуалната ориентација и родовиот идентитет за првпат како основи за дискриминација во новиот текст на ЗСЗД

27.06.2018   Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска презентирајќи ги измените на новиот текст на Законот за спречување и заштита од дискриминација рече дека тој има за цел да обезбеди принцип на еднаквост во заштитата од  дискриминација и во остварување на човековите права и слободи. Во него се прошируваат основите, се менува и …

Повеќе

Светската здравствена организација стави крај на класификацијата на транс-идентитетите како ментална болест

Светската здравствена организација денес објави онлајн верзија на Меѓународната класификација на болести -ИЦД 11 која ги отстранува транс-идентитетите од поглавјето за нарушувања на менталното здравје. Ова е историско достигнување за кое глобалната транс-заедница се бореше многу години. Тоа претставува основа за новото време на репарација за направената неправда и прослава на родовата различност. Сите дијагнози …

Повеќе

Судот на правдата на Европската Унија со нова одлука за истополови парови и слободата на движењето при нивната дефиниција за брачен партнер

Во историската одлука објавена ова утро, Судот на правдата на Европската Унија за прв пат го додефинираше терминот „брачен другар“ за потребите на слободата на движење. Пресудата на Судот на правда на Европската Унија потврдува дека брачните другари од истополови парови кои се државјани на ЕУ се вклучени во дефиницијата, по позитивната препорака од Независниот правобранител …

Повеќе

СООПШТЕНИЕ НА ИППГ ЗА ПРАВАТА НА ЛГБТИ ЛИЦАТА, ПО ПОВОД 17 МАЈ – МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ПРОТИВ ХОМОФОБИЈА, ТРАНСФОБИЈА И БИФОБИЈА

На 17 Мај, Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, кој оваа година ширум светот се одбележува под мотото „Сојузништва за солидарност“, Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата ја изразува својата солидарност со ЛГБТИ луѓето кои преживеале различни видови стигматизација, дискриминација и насилство. Меѓу нашите партнери кои го одбележуваат овој ден се и …

Повеќе

Речиси сите масовни убијци се мажи. Треба повеќе да зборуваме за тоа

Ситуацијата е секогаш иста, од бомбашкиот напад во Оклахома до масакрот во Норвешка. Непосредно после секое масовно убиство, претпоставката е дека го извршил муслиман. Така беше и во понеделникот – само неколку минути откако комбето беше залетано кон пешаците во Торонто, екстремно десничарската партија беше мобилизирана на социјалните медиуми во потрага по џихадист. Paul Joseph …

Повеќе

Утврдена дискриминација во учебниците по етика на Темков

По претставка на Коалицијата Маргини, Комисијата за заштита од дискриминација утврди вознемирување кон луѓето што употребуваат дроги и луѓето што живеат со ХИВ во учебниците „Етика за трета година“ средно образование и учебникот „Како да се биде добар. Етика за млади“ кој се користи на Филозофскиот факултет. Народниот правобранител исто така постапуваше по претставка за …

Повеќе

Не потфрлам во смисла да “пројдам“ како жена; сакам да изгледам трансродово

Во 2014 година списанието Time ја стави актерката и активистка Laverne Cox на насловната страница и тој момент го прогласи за “трансродова пресвртна точка”. Точка во која транс луѓето би можеле да излезат од сенка и да побараат вистинско и автентично место во поширокото општество. Aко ова го означи почетокот на тоа да се појавуваме …

Повеќе

Сексистички огласи за работа кои ги потенцираат висината, тежината и возраста

Диплома за завршено средно или повисоко образование, жена, од 18-30 години, висина од 163 см или повисока, средена фигура, естетски пријатна, вели оглас за работна позиција како продавачка во бутик во Пекинг. Друг оглас во централната кинеска провинција Шанкси бара “модерни и убави кондуктерки за брзи возови”. Во последните неколку години, водечката веб-страница за електронска …

Повеќе

Диктаторот кој ме принуди на лажен ХИВ третман и речиси ме уби

Кога Fatou Jatta дознала дека има ХИВ во 1990-тите, многу луѓе околу неа верувале дека тоа е смртна казна. Или дека пиењето вода од иста чаша ќе ги зарази и нив. “Некои луѓе имаат многу голема негативна реакција бидејќи веруваат дека тоа е убиствена болест”, вели таа, во нејзината канцеларија во близина на Банџул, главниот …

Повеќе

Промовирано истражувањето за Трансродовото искуство: идентитети, тела, насилство и социјализација

Денес во ГЕМ клубот, во 11 часот беше промовирано истражувањето Трансродовото искуство: идентитети, тела, насилство и социјализација. Промотори на истражувањето беа Славчо Димитров, главен истражувач, Лина Ќостарова Унковска – клинички психолог и Ирена Цветковиќ, рецензент. Ова истражување е прво од ваков тип кај нас и пошироко во регионот, на што сме посебно горди. Целта на ова истражување …

Повеќе

Црната феминистка која се залагаше за интерсекционалност пред терминот воопшто да постои

Во основата на повиците да им се даде приоритет на обоените жени во Женскиот марш и разговорите околу транс-инклузијата во движењето #MeToo, “интерсекционалноста” конечно стана нашироко позната како неопходна основа за вистински феминизам. Терминот, искован од страна на научничката и активистка Kimberle Crenshaw во 1980-тите, нуди рамка за размислување за механиката на раса, класа и родово базирани …

Повеќе

Женските организации ширум светот се соочуваат со стеснување на просторот за делување

Шведската организација на Kvinna till Kvinna објави извештај под наслов “Угушување на движењето – стеснување на просторот за правата на жените” (PDF). Како резултат на зајакнувањето на национализмот, екстремизмот и традиционалните вредности, женските организации се соочуваат со големи пречки во нивната работа и залагањето за родова еднаквост и ненасилство. Стеснувањето на просторот за организациите од …

Повеќе

Иницијатива #КонтраБулинг

  КонтраБулинг е иницијатива преку која се отвора дијалог за една многу честа појава за која ретко се зборува јавно. Малтретирање, задевање, нарекување врсници со погрдни имиња па дури и физички пресметки, за жал за некои млади луѓе се секојдневие. Не ретко, основа на мотивот за булинг е родовата припадност и сексуалната ориентација кај младите. …

Повеќе

Дали тестостеронот нè прави злобни?

Charles Ryan има клиника во Сан Франциско во која редовно ги ослободува мажите од нивниот тестостерон. Оваа “хемиска кастрација”, како што понекогаш е позната, не е казна, туку е чест третман за рак на простата. Тестостеронот не предизвикува болест (моментално третиот најсмртоносен рак во Велика Британија), но ја разгорува, па онколозите користат лекови за да …

Повеќе

Основачи

  • http://www.hops.org.mk/
  • http://www.hera.org.mk/
  • http://www.egal.org.mk/
  • http://starsexwork.org/?lang=en
  • http://www.izborsr.com/

Донатори

  • Фондација отворено општество
  • Фондација отворено општество
  • Фондација отворено општество - Македонија
  • Sexual Health and Rights & Public Health Program

Тримесечник


Доколку сакате да го добивате нашиот тримесечник, внесете ја вашата адреса тука

Top