Лондонските Queer Punks сакаат да бидат слушнати

Лондонските Queer Punks сакаат да бидат слушнати

од JAK HUTCHCRAFT

Нема големи преклопувања меѓу панк-светот и мејнстрим LGBTQ + културата. И тоа е чудно, бидејќи има многу квир панкери и панк-бендови, и многу од ликовите што денес ги доживуваме како револуционерни геј-икони – Leigh Bowery, Boy George, Divine – во суштина излегоа од панк-сцената, или барем го отелотворуваа панк духот преку начинот на кој живееа.

Кога лондонската режисерка Tali Clarke сфатила дека панк-сцената не го добива својот удел на видливост во светот на LGBTQ+, таа го создала Pride Punx – брод на лондонската парада на гордоста, на кој би свиреле бендови во живо пред бригада на опасни панкери. Оваа идеја дојде до реализација на минатогодишната парада, и помина толку добро што Tali беше поканета повторно на овогодинешниот настан.

Се сретнав со Tali за да поразговораме.

VICE: Здраво Tali. Како дојде до идеја за Pride Punx?
Tali Clarke: Бев на Берлинскиот Прајд и бев преплавена од емоции од тоа колку беше радосен и неверојатен, но за мене недостасуваше само едно нешто: музика со која ќе се поврзам на подлабоко ниво. Разговарав со моите квир-панк-пријатели во Лондон – особено со пријателот од бендот Lawrence, кој со години постепено имаше coming out во врска со неговото место на квир сцената. Тој ми кажа дека тоа е дел кој е прилично одвоен од остатокот од неговиот живот и тој навистина не се чувствува дел од неа. Постои queercore, кој е навистина важен, силен и има силен глас, но сепак е одвоен од хардкор и панк. Мислам дека панкот е квир во неговата суштина, и има огромен капацитет на прифаќање. Почувствував дека сакам да го покажам и промовирам тоа, и да направам да стане дел од најголемата квир прослава што во моментот ја имаме во оваа земја и во повеќето земји – Парадата на гордоста. Се чувствувам навистина среќна што толку долго сум дел од DIY панк-сцената, за која сметам дека е навистина посебна и отворена, што мислам дека навистина се вклопува со Прајдот.

Колку ве чинеше да се приклучите на парадата?
Луѓето од Прајдот ми дадоа рок од еден месец за да се собереме 2.000 фунти за да ни обезбедат место на парадата. Јас вложив половина од моите лични заштеди, па одлучив да се обидам да ја соберам другата половина пред, или по Прајдот. Неверојатно, но успеав да соберам средства преку GoFundMe, а мојот пријател Енди Хауелс ми помогна да организирам фандрејзер на T Chances во Тотенхем. Сакав тоа да биде настан кој промовира чувство на љубов, бидејќи панкерите се полни со љубов; Тие можеби изгледаат лути, но тоа доаѓа од љубовта. Од минатата година организирам настапи на Pride Punx во Лондон, а други луѓе собираат средства во наше име.

Одлично. Како ве прифати публиката минатата година?
Беше прекрасно! Луѓето изгледаа збунети, но навистина им се допадна. Правеа шутки, хедбенгаа … дури и некои од момците од бродот на eBay ни се приклучија. Гледајќи во толпата од 10.000 луѓе, сите навиваа, извикуваа и фотографираа. Сите се забавуваа, а нашиот брод беше навистина гласен. Без разлика дали им се допаѓаше музиката или не, мислам дека уживаа во енергијата и спектаклот, и дека тоа сосема се разликуваше од сè друго таму.

Го спомена eBay; имаше критики дека Прајдот станува корпоративен во голема мера. Зарем тоа не е во спротивност со целиот панк етос?
Разговарав со еден од организаторите за тоа и тој ми објасни дека и не е толку корпоративен како што мислат луѓето. Целиот настан е воден од волонтери, и сите пари се враќаат. Во право си – сега има големо корпоративно присуство и изгледа доста неуспешно, затоа што како учесник често гледате големи имиња на марки и логоа. Гордоста доаѓа од радикална позадина и се обидуваме да ја претставиме како прослава на луѓето. Панкот може да изгледа антагонистички во тоа што е бескомпромисен, но ние само сакаме да бидеме таму и да дадеме свој удел од она што го сметаме за Гордост. Би било одлично ако другите мали групи се здружија и направија свои бродови, бидејќи групите во заедницата се главно пешачки групи на парадата – но ако можат да собираат средства тогаш тие можат да го направат тоа. Се надевам дека нашата порака може да биде порака до другите луѓе дека тоа може да се направи.

Што мислиш, зошто панк и алтернативните сцени досега немаа учество на Прајдот? Каде се геј рок баровите?
Па, раниот панк беше навистина поврзан со квир културата; панкерите одеа во геј клубовите за да можат да носат што сакаат. Со Прајдот, мислам дека панкерите се повлекоа. Постојат протести на анти-гордост, посетени од алтернативни типови на луѓе, кои велат: “Ова е премногу корпоративно, тоа не сме ние”, па мислам дека панк-сцената може да ја отфрли квир-сцената, не поради тоа што се квир, туку поради комерцијализацијата. LGBTQ+ сцената се стремеше да стане покоммерцијална и прифатена во секојдневната, мејнстрим култура, додека панкерите се против тоа и се задоволни што не се дел од неа. Значи, можеби тоа е местото каде што се случи одвојувањето?

Има смисла. Што е следно за Pride Punx? Што подтготвувате за бродот оваа година?
Ќе издадеме компилација – “Queer as Fuck Vol.1” – со сите бендови од минатогодишниот брод и други кои свиреа на фандрејзерите и ни даваат поддршка. Половина од бендовите имаат квир членови и половина од нив не. Следната година би сакала да направам турнеја Pride Punx. Прајдот е обично еден месец, околу датумите на немирите во Stonewall, од 24 јуни, околу еден месец, до крајот на јули. Би сакала да ги однесам бендовите во различни градови во Европа кои се домаќини на паради на гордоста.

Секогаш сакав да работам во добротворна организација за LGBTQ + бездомници, бидејќи има голем процент на бездомници кои на некој начин се идентификуваат како квир, бидејќи понекогаш се истерани од дома или се транс и не се чувствуваат задоволни од засолништата за бездомници. Почнав да работам со добротворна организација наречена The Outside Project, која е вистинска граѓанска организација. Тие имаат врска со некој кој го продава стариот автобус на Status Quo и собираат пари за да го купат. Има 12 кревети, и има кујна, кој ќе биде мобилно засолниште за бездомници. Навистина ми се допаѓа нивниот пристап, а афтерпартито на Pride Punx оваа година на T Chances во Тотенхем ќе биде фандрејзер за тој проект.

Планирам да работам со повеќе добротворни организации за да можам да им вратам нешто на ЛГБТ заедниците, бидејќи панкерите се навистина добри при прибирање финансиски средства. Тоа е дел од културата. На Прајдот оваа година имаме повеќе алки за луѓето кои сакаат да се приклучат на толпата која се движи, која го следи бродот Pride Punx и ќе имаме одлични бендови, меѓу кои и The Restarts, кои се навистина големи на сцената.

Извор